Yangın Pompa Grubu

Yangın Pompa Grubu Bakımı

Yangın Pompa Grubu Bakımı
Pompa Grubu Bakımı

Yangın Pompa Grubu Bakımı; NFPA 20 ve TS EN 12845 standartlarına uygun şekilde yangın pompalarına teknik servis hizmeti verilmektedir.


NFPA 20 (National Fire Protection Association) Standartı yangından koruma için “yangın söndürme pompalarını ve tesisatlarını” tanımlayan, yangın söndürme sistemlerinde kullanılan ve bilinen bir standarttır.

Hayati önem taşıyan yangın pompaları vereceğimiz yıllık bakım hizmetleri sayesinde sağlıklı ve her zaman çalışır vaziyette olurlar. Uzman kadro ve teknolojik ekipmanlar ile tüm kontroller gerçekleştirilir.

Yangın Pompaları;

Yangın pompaları; sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen pompalardır. Pompaların, kapalı vana (sıfır debi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla % 140’ı kadar olması ve % 150 debideki basma yüksekliği anma basma yüksekliğinin % 65’inden daha küçük olmaması gerekir. Bu tür pompalar, istenen basınç değerini karşılamak şartıyla, anma debi değerlerinin % 130’u kapasitedeki sistem talepleri için kullanılabilir.

Yangın Pompası Kullanımı;

Sistemde bir pompa kullanılması hâlinde, aynı kapasitede yedek pompa olması gerekir. Birden fazla pompa olması hâlinde, toplam kapasitenin en az % 50’si yedeklenmek şartıyla, yeterli sayıda yedek pompa kullanılır.

Pompanın çevrilmesi, elektrik motoru yanı sıra içten yanmalı motorlar veya türbinler ile olabilir.

Yedek dizel motor tahrikli pompa kullanılmadığı takdirde, yangın pompalarının enerji beslemesi güvenilir kaynaktan ve binanın genel elektrik sisteminden bağımsız olarak sağlanır.

Yangın Pompasında Bulunması Gereken Özellikler;

Yangın pompalarının, otomatik hava boşaltma valfi ve sirkülasyon rahatlama valfi gibi yardımcı elemanlarının bulunması gerekir.

Her pompanın ayrı bir kumanda panosu ve panonun da kilitli olması gerekir. Elektrik kumanda panosunun, faz hatasının, faz sırası hatasının ve kumanda fazı hatasının bilgi ışıkları ile donatılması gerekir. Pano ana giriş devre kesicisine pano kilidi açılmadan erişilememesi gerekir.

Her pompanın ayrı bir kumanda basınç anahtarının olması gerekir. Basınç anahtarlarının; kumanda panosunun içine yerleştirilmiş, su basıncını boru bağlantısıyla hisseden, su darbelerine karşı korumalı, alt ve üst değerler ayrı ayrı ve bağımsız olarak ayarlanabilir ve ayarlandıktan sonra kilitlenebilir olması şarttır. Pompa kontrolü basınç kumandalı; tam veya yarı otomatik olabilir.

Yangın Pompası Nasıl Korunur;

Pompa odası veya pompa istasyonunda elektrik motor tahrikli pompalar için +4 °C ve dizel motor tahrikli pompalar için +10 °C üzerinde sıcaklığın sürekli sağlanabilmesi için uygun gereçler sağlanır.

Pompa istasyonunda, servis, muayene ve ayar gerektiren cihazların çalışma alanı etrafında acil aydınlatma sağlanması şarttır.

Zemin yeterli bir drenaj için eğimli hazırlanarak suyun pompadan, sürücüden ve kontrol panosu gibi kritik cihazlardan uzaklaştırılması sağlanır.

Yangın Pompası Fiyatları;

Yangınla mücadelede kullanılan pompa gruplarında; birden çok elektrik motor tahrikli pompa ve 1 adet ekstra pompadan oluşan yangın pompaları, elektrik motorlu ve dizel tahrikli 2 ana pompadan ve 1 adet ekstra jokey görevi gören pompadan oluşan yangın pompaları yer almaktadır. Yangın pompaları kurulum, montaj ve mevcut yangın söndürme pompalarının bakımları ile ilgili uygun fiyatlı çözümler sunmaktayız.