Sprinkler Sistemleri Bakımı

Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi:

Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi
sprinkler sistemleri

SPRINKLER SİSTEMLERİ

Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi Sprinkler (yağmurlama) sisteminin amacı; yangına erken tepki verilmesinin sağlanması ve yangının kontrol altına alınması ve söndürülmesi için belirli bir süre içerisinde tasarım alanı üzerine belirlenen miktarda suyun boşaltılmasıdır.

Yangın Sprink Tesisatı;

Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi; yangın sprink tesisatı birçok yapıda mutlaka bulundurulması gereken yangın söndürme tesisatlarındandır. Yangın anında hemen devreye girerek yangının üzerine su akıtarak söndürme işlemini gerçekleştirir.

Yangın sprink tesisatı, belirtilen yapılar üzerinde mutlaka ilgili yönetmeliklere uygun şekilde tasarlanmalı ve projelendirilerek doğru kurulan tesisatla sistem devreye sokulmalı ve Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi mutlaka yaptırılmalıdır.

Eksik projelendirme ve yanlış tesisat kurulumları, yangın anında büyük felaketlere yol açabilmektedir.

1. Bilindiği üzere yangın ihbar sistemi tarafında mini adres modülü yardımı ile sprinkler sistemi vanalarının pozisyonları izlenmektedir.
2. Sprinkler vanaları işletmenin bilgisi dahilinde kısa bir süreliğine kapalı pozisyona getirilir ve mini adres modülü vasıtasıyla yangın ihbar paneline vana kapandı sinyali gitmesi sağlanır.
3. Yangın ihbar sistemi paneline gelen sinyal kontrol edilir ve panel ekranı temizlenir.

Flow Switch Bakım ve Testi:

1. Sprinkler sistemindeki su akışı izlemesi için kullanılır.
2. Bakim esnasinda flow switch’e sprinkler hatti uzerinde su akışı varmış gibi manuel olarak sinyal verilir.
3. Mini adres modülü vasıtası ile yangın ihbar sistemi paneline yangın bilgisinin gönderilip gönderilmediği kontrol edilir. Alarm panelde görülüp, mahal adresi doğrulanır. Panel yazıcısı, alarmı ve adresi yazar. Senaryoya dahil havalandırma sisteminin damper konumları ve sistemlerin çalıstı bilgisi panelden izlenir.
4. Flow switch’den verilen alarm sonucu siren/flaşör durumu gözlenir. Var ise mevcut bölgesel zonlardaki yazılı senaryoya ( basınçlandırma ,duman atış ve yangın damperleri ) uygunluğu gözlenir.

Yönetmelik Gereği;

Sprinkler Sistemi Bakım ve Testi; binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik gereği, bazı binalarda ve çeşitli yapılarda sprinkler söndürme sistemlerinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Sprinkler Sistemi Kullanım Alanları;

  • Büro ve konut dışında kalan yüksek binalar,
  • Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan büro alanları,
  • Yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartmanlar,
  • 20’den fazla araç kapasitesine sahip olan ve birden fazla bodrum katı bulunan kapalı otoparklar,
  • 200’den fazla yatak sayısına sahip olan pansiyon, otel ya da misafirhaneler,
  • Kullanım alanı 2000 metrekarenin üzerinde olan mağaza, alışveriş merkezleri, eğlence mekanları, toplantı yerleri ve geniş çaplı işletmeler.

Sprinkler Sistemi Fiyatı

Sprinkler söndürme sistemleri konusunda iş ortaklığı yaptığımız tüm müşterilerimize, uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile çözümler sunuyoruz. Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.