Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın Merdiveni

Yangın anında en önemli konu insanların tahliyesidir. Bir binada yangın çıktığında, binada bulunan insanların yangın merdiveni ile çıkışlarının sağlanması yapılacak ilk işlemdir ve alınacak bütün yangın güvenlik önlemleri kaçışları kolaylaştırmak için ele alınır.

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki yönetmelik gereği artık Z tipi yangın merdivenleri tercih edilmektedir. Bu konu ile ilgili Yangın Merdiveni imalatında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar;

• Sağlamlık,
• Uzun ömürlülük,
• Can güvenliği,
• Kaçış noktalarının talimatnamelere uygun olarak yapılması.

Yukarıdaki hususlar dikkate alınmalı ve bununla birlikte yangın merdiveni imal edilmelidir. Eğer Okul, Bina v.b yerlerde talimata uygun olmayan bir yangın merdiveni yaptırırsanız resmi makamlar tarafından bu tür Yangın Merdivenleri kabul görmeyecektir.

Yangın Merdiveni yapılacak alanda olası bir tehlike anında insanların ağırlığını taşıyabilecek kapasitede dayanıklı ve bağlantı noktalarının sağlam yapılacak olmasına dikkat edilmelidir. Z tipi yangın merdivenleri; firmamız tarafından yönetmeliğe uygun olarak yapılmaktadır.

Yangın merdiveninin görünüm olarak da binanın yapısı ile doğru orantılı olması, estetiğini bozmayacak şekilde imal edilmesi ve çıkış noktasının doğru ayarlanması da önemli bir noktadır. Alanında uzman ve profesyonel ekibimiz yönetmeliğe uygun şekilde Z tipi yangın merdivenlerinin üretimi konusunda hizmet vermektedir. Okullar, dershaneler, hastaneler, iş hanları ve apartmanlarda yangın merdivenlerinin bulunması zorunludur.

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik Gereği;

Kaçış merdivenleri

MADDE 38- (1) Yapının ortak merdivenlerinin yangın ve diğer acil hâllerde kullanılabilecek özellikte olanları, kaçış merdiveni olarak kabul edilir.

(2) Kaçış merdivenleri, yangın ve diğer acil hâl tahliyelerinde kullanılan kaçış yolları bütününün bir parçasıdır ve diğer kaçış yolları öğelerinden bağımsız tasarlanamazlar.

(3) Kaçış merdivenlerinin duvar, tavan ve tabanında hiçbir yanıcı malzeme kullanılamaz ve bu merdivenler, yangına en az 120 dakika dayanıklı duvar ve en az 90 dakika dayanıklı duman sızdırmaz kapı ile diğer bölümlerden ayrılır. (4) Kaçış merdivenlerinin kullanıma uygun şekilde boş bulundurulmasından, bina veya işyeri sahibi ve yöneticileri sorumludur.

“Her türlü konuda iletişime geçebilirsiniz.”

Yazar hakkında

admin administrator