Algılama İhbar Sistemleri

Yangın Algılama İhbar Sistemleri

Yangın Algılama İhbar Sistemleri

Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Yangın Algılama İhbar Sistemleri; Adresli sistemlerde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilir.

Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı aderesleme switch’i sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir.

Konvansiyonel sistemler;

Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır. Bu tip yangın alarm panelleri daha çok büyük ölçekli binalarda kullanılır.

Adresli yangın alarm panelleri;

Adresli yangın alarm panelleri, Analog Adresli Yangın alarm panelleri ve Elektronik Adresli Yangın alarm panelleri olmak üzere ikiye ayrılır.
Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri’ nde adresleme dedektörler üzerinden switch’ler ile yapılır. Elektronik Adresli yangın algılama sistemlerinde ise adresleme panel tarafından otomatik olarak atanır.


Yangın Alarm Sistemlerinde kullanılan algılama paneli , algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. ( 2….64) Her bölgeye 20 adet algılama elemanı (dedektör) bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir.


Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır ) .
Bu tip Yangın alarm panelleri küçük ve orta çaplı binalarda ve kullanılır.

Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri Montajı;


Yangın algılama ve ihbar sistemleri montajı alanında uzman mühendis kadromuz ve teknik ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Sistemin amacı binaların yangından korunmasıdır. Yapılan testler başarılı sonuçlar verdiğinde devreye alma işlemi gerçekleşerek sistem teslim edilir.

Dumanların dedektörler tarafından algılanması sistemin müdahaleye başlaması için gerekli adımın atılmasını sağlar. Isı dedektörleri de aynı amaca yönelik olarak monte edilir.

Yangın Algılama İhbar Sistemleri Fiyatı

Algılama ve ihbar sistemleri konusunda iş ortaklığı yaptığımız tüm müşterilerimize uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile çözümler sunuyoruz. Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.