FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı Söndürme Sistemleri

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri;

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri sabit nozullar kullanılarak gaz dağıtım tesisatının tasarlandığı bir sistemdir. FM200 söndürme sisteminde kullanılan gazın adı Heptafluoropropane (HFC 227ea) olup, sistemin tasarımı TS EN 15004-5 standardına göre yapılır.

Otomatik yangın sistemleri içerisinde yer alan FM 200 söndürme sistemleri; renksiz ve kokusuz gibi özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Açığa çıkan yangının fazla kayba neden olmaması için; en kısa sürede söndürülmesi gerekmektedir. Aksi halde yangının çıktığı bölgede bulunan çeşitli sistem ve üniteler kısa süre içerisinde yok olur. FM 200 gazlı söndürme sistemleri; kısa sürede müdahale etmesi nedeniyle değer görmektedir.

Devreye Alma;

Yangın alarmının devreye girmesinden sonra, ateşleme sistemi otomatik olarak olaya müdahale eder ve yaklaşık 8 saniyede yanıcı yüzeye püskürme işlemi uygulanır.

Özellikleri;

FM 200 yangın söndürme sistemlerinin en önemli özelliklerinden bir tanesi; yanıcı yüzeyde ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı hasar bırakmaması olmaktadır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır.

Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen alanlarda; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir.

Sistem Odası Yangın Söndürme Sistemleri

Fm200  gazı  telekomünikasyon,  bilgi  işlem merkezleri, arşivler,  tarihi  ve  sanat   eseri   merkezleri, trafolar   ve   elektronik   ekipmanların   bulunduğu   yerlerdeki yangın söndürme yeteneği kadar yanıcı ve parlayıcı sıvıların ve gazların söndürülmesinde oldukça yeteneklidir.

FM200 Gazlı söndürme sistemleri İletkenlik gösterir mi.?

Fm 200  gazının  kimyasal  yapısı  hiç  bir  iletkenlik  özelliği  göstermez. Bu  nedenle  yüksek  gerilim  üniteleri  veya bunların kullanıldığı sistemlerin korunmalarında da etkin bir söndürücü eleman olarak kullanılabilir.

Fm 200 Kullanıldığı yerler;

FM 200 gazlı yangın söndürme sistemleri; santral merkezleri  bilgisayar odaları, sistem odaları, , jeneratörler odaları, önemli evrakların ve tarihi eserlerin bulunduğu  arşivler, özel korunaklı kütüphaneler, korunması gereken sanat galerileri, bankalar ve banka sistemleri odaları, elektrik dağıtım odaları, kumanda merkezleri, askeri tesisler, gibi alanların tamamında  kullanılmaktadır.

FM200 Nedir.?

Renksiz bir gazdır.

Koku verme özelliğine sahiptir.

İletkenliği yoktur.

Ozon tabakasına zarar vermemektedir.

Kimyasal bir gaz olmadığı için; insan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmamaktadır.

Fiziksel bir gaz olan FM200 gazı; uygun şekilde kullanılması durumunda, yanıcı yüzeye diğer söndürücülerin verdiği hasarı da vermemektedir.

Kısa süre içerisinde ilgili ortamda yayılır.

Ekonomik bakımdan diğer söndürücülere oranla daha karlıdır.

FM200 söndürme sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı alanlar ise şunlardır;

Bilgisayar Odaları, Telefon Santralleri, İletişim Merkezleri, Müzeler, Sanat Galerileri, Sistem Kontrol Odaları, Jeneratör Bölümleri, Güç Dağıtım Merkezleri, Banka Kasaları, Kütüphaneler, Teyp, Disket ve Disk gibi Depolama Alanları, Aseton Gibi Alev Alabilen Sıvı Depoları

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemi Fiyatı

FM 200 gazlı söndürme sistemleri konusunda her zaman, uygun fiyat ve güvenilir hizmet vermeyi hedefliyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da uygun fiyat prensibimizden vazgeçmeyeceğiz. Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.