Co2 Söndürme Sistemleri

Co2 Söndürme Sistemleri

Co2 Söndürme Sistemleri

CO2 Söndürme Sistemleri Nedir.?

CO2 Söndürme Sistemleri, otomatik veya manüel olarak aktive edilecek şekilde tasarlanabilmekte, yönlendirme valfleri kullanılarak tasarlanan bir CO² Sistemi ile birden fazla risk alanı koruma altına alınarak ekonomik çözüm sağlanabilmektedir.

CO² gazı 55-60 bar basınç altında ve oda sıcaklığında 20 kg, 30 kg veya 45 kg, kapasiteli dikişsiz çelik silindirlerle depolanır. Silindirler grup halinde düzenlenir ve her silindir bireysel olarak ortak bir tahliye manifolduna flexible yüksek basınç CO² boşaltma hortumları ile bağlanır.

Pilot silindir, otomatik sistemlerde elektrikli aktivatör ile otomatik olarak, manüel sistemlerde ise manüel pnömatik aktivator ile tetiklenir.

Yedek silindirler, fleksible aktivasyon hortumları ile pilot silindirden taşınan basıncın, yedek silindir valfleri üzerinde bulunan pnömatik aktivatörleri otomatik tetiklemesi ile aktive olur. Mühendislik hesaplamaları sonucu, korunacak hacime monte edilen borulama sistemi ile silindirlerin içindeki gaz, CO² tahliye nozullarına taşınır.

CO² Gazlı Sistem Özellikleri;

Son derece etkili bir yangın söndürme sistemleri olan ve insansız ortamlarda tercih edilen karbondioksitli yangın söndürme sistemleri‘nin özellikleri ise şöyledir:


Ozon’ a zarar vermez.
Fiziksel olarak söndürme yapar.
Lokal söndürme amaçlı kullanılır.
İnsan bulunan mekanlarda kullanılmaz.
Yeniden doldurma maliyeti düşüktür.
Boşalma süresi 60 – 120 saniyedir (Lokal Sistemler için 30 saniyedir)

Gazlı Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları:

İçinde bulunan karbondioksit nedeniyle Co2 yangın tüplerinin kullanım alanları sınıflandırılmış ve sınırlandırılmıştır. Sistem en başta B tipi yangınlar ve C tipi yangınlarda etkili olması nedeniyle TSE tarafından bu sınıfa giren yangınlarda kullanılması önerilmektedir.

CO2 Yangın söndürme tüplerinin 2, 5, 10 ve 30 kilogramlık tipleri elle taşınabilir. Daha ağır olanların taşınımı ise arabalı söndürme sistemlerine montajı ile gerçekleşir.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) odalarında
Bilgisayar, sunucu (Server), kontrol odalarında
Türbinlerde (Hes, Termik Santral, Rüzgâr Türbinlerinde)
Trafolarda
Elektrik dağıtım pano odalarında
Jeneratör, kompresör, havalandırma ünitelerinde,
Kablo Galerilerinde
Doğalgaz dağıtım istasyonlarında
Yüzer ve sabit platformlarda
Gemilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bilgi işlem odaları ve merkezleri
Ana kumanda ve kontrol merkezleri
Otomasyon merkezleri
Sanat galerileri, arşiv ve müzelerde ve müzeler
Kütüphaneler
Laboratuvar ve araştırma – geliştirme merkezleri
Telefon santralleri
Tıbbi malzeme depoları

CO2 Söndürme Sistemleri Fiyatı

Co2 söndürme sistemleri konusunda iş ortaklığı yaptığımız tüm müşterilerimize uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile çözümler sunuyoruz. Detaylı bilgi ve fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.